Poradnik WordPress #1: Co to jest WordPress?
Co znajdziesz w artykule
W tej serii wpisów odpowiem na wszystkie pytania dotyczące WordPressa. Czym jest WordPress, dla kogo jest odpowiedni? Jak korzystać z pulpitu nawigacyjnego , jak utworzyć post? Gdzie mogę dokonać drobnych zmian w projekcie? Stanie się to proste i zrozumiałe, z instrukcjami krok po kroku…
Czym jest WordPress?
WordPress to oprogramowanie opracowane do tworzenia wpisów lub zarządzania stronami internetowymi. WordPress stał się znany przede wszystkim jako CMS, system zarządzania treścią, czyli jako system do prostego i samodzielnego dodawania treści internetowych. W przeciwieństwie do stron statycznych, których treść może zmieniać tylko programista webowy, w systemach CMS treść można zmieniać za pomocą panelu zarządzania – bez żadnej wiedzy programistycznej. Dzieje się tak w tzw. backendzie, gdzie zarządzana jest treść (teksty i obrazy) oraz układ strony. W przypadku wprowadzenia zmian WordPress przetwarza treść i integruje ją z kodem witryny. Pozwala to wpływać na zawartość strony internetowej, ale podstawowy układ pozostaje taki sam.
Dla kogo jest WordPress?
Krótko mówiąc: dla każdego! Każdy, kto nie chce uczyć się kodowania stron i regularnie tworzy treści, ludzi znających się na prowadzeniu własnego biznesu, kreatywnych ludzi, ludzi którzy nie chcą zawracać sobie głowy technologią, a mimo to chcą niezawodnego, elastycznego i zoptymalizowanego pod kątem wyszukiwarek systemu, który jest odpowiedni dla urządzeń mobilnych tzw. responsywny.
Mówiąc o WordPressie, trzeba rozróżnić 2 „wersje”:
1. Tworzenie bloga internetowego na serwerach WordPress
Każdy może stworzyć własny blog na wordpress.com . Sedno sprawy: tylko 3 GB miejsca w sieci, wyświetlane reklamy i bardzo ograniczone możliwości personalizacji wizualnej. Witryna jest hostowana na amerykańskich serwerach – hostowane w ten sposób witryny WordPress często mają bardzo przeciętne czasy ładowania. Ponadto bardzo uzależniasz się od dostawcy, kontrola nad własnymi danymi jest ograniczona. Domyślnie masz adres URL, który kończy się na wordpress.com, coś takiego: mojblog.wordpress.com.
2. Instalacja oprogramowania na niezależnym serwerze
Jeśli odważysz się zainstalować WordPress na własnym serwerze, zyskujesz nieograniczoną swobodę w zakresie dostosowywania i elastyczności. Powinieneś być trochę obeznany z komputerem, w przeciwnym razie szybko zostaniesz przytłoczony. Agencje internetowe często zajmują się instalacją, a także projektowaniem wyglądu zewnętrznego – wtedy możesz skorzystać ze swobody samodzielnej aktualizacji później.
Dlaczego WordPress?
Według Wikipedii i ankiety z września 2022 aż 43,0% stron na świecie pracowało w oparciu o WordPress. Dlaczego tak wiele osób wybiera WordPressa? Podsumowanie najważniejszych powodów:
- Podstawowe oprogramowanie jest bezpłatne
- Wygląd i funkcje można indywidualnie dostosować
- Istnieje wiele różnych wtyczek, które dodają specjalną funkcjonalność
- Po zainstalowaniu zawartość jest łatwo dostosowywana przez osoby niebędące programistami
- Nieskomplikowana integracja z mediami społecznościowymi
- Dobre możliwości optymalizacji pod kątem wyszukiwarek
Oprócz WordPressa w obszarze CMS istnieje wielu innych dostawców, takich jak Joomla czy Drupal. WordPress zwyciężył w wielu aplikacjach, ponieważ ogromny zasięg stworzył dużą społeczność, która zapewnia niezrównaną liczbę wtyczek i motywów. Jeśli masz problemy, możesz łatwo znaleźć rozwiązanie, a interfejs zaplecza jest zaprojektowany bardzo intuicyjnie. Z drugiej strony wiele innych systemów CMS wymaga długiego okresu szkolenia i ma dłuższe cykle aktualizacji. Specjaliści nieustannie pracują nad WordPress i działanie oraz szybkość są stale optymalizowane.
Dlaczego najlepiej pozwolić zrobić to profesjonalistom?
WordPress to łatwy w użyciu CMS, ale są dobre powody, aby pozwolić zrobić to profesjonalistom:
- WordPress jest nieustannie atakowany – profesjonaliści wiedzą, jak sprawić, by WordPress był bezpieczny!
- Wtyczki dobre i wtyczki niezbędne – doświadczeni specjaliści od WordPressa wiedzą, która wtyczka jest najlepsza!
- Mała zmiana, wszystko zepsute! kopia zapasowa? Specjaliści od WordPressa mają kopię zapasową!
- Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek WordPress – nie wystarczy zainstalować wtyczki i wszystko już działa, musisz wiedzieć co robić!
WordPress jest polecany każdemu, kto nie ma umiejętności programistycznych, ale regularnie tworzy treści, które powinny pojawiać się w Internecie. W przypadku własnej instalacji zachowujesz pełną kontrolę nad własnymi danymi, ponieważ znajdują się one na wybranym przez Ciebie serwerze. W przypadku dostawców takich jak Blogger lub WordPress.com dane często znajdują się na amerykańskich serwerach – nie można zobaczyć, co się tam dzieje, nie masz nat tym kontroli. Kto nie potrzebuje WordPressa? Możesz się bez niego oczywiście obejść w przypadku mniejszych wizytówek internetowych, których zawartość się tak naprawdę nie zmienia.